E-ticaret

Elektronik ticaret ya da bilinen adı ile e-ticaret (eticaret) ürün ve hizmetlerin tüketiciler ile internet ortamında buluşturulduğu ticaret türüne

verilen isimdir.E-ticarette ürünlerin satışı, dağıtımı, ödemesi ve reklam süreçleri internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bir nevi e-ticaret geleneksel ticaret yöntemleri nin internet ya da mobil platformlarda gerçekleşmesine verilen isimdir.

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satmak isteyen kişi ve işletmelerin cevabını aradığı sorulardan birisi e-ticaret nasıl yapılır sorusudur.

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmeler bir e-ticaret sitesi kurarak veya e-ticaret pazaryerleri üzerinden satış yapmaya başlamaktadırlar. Bazı işletmelerin ise hem e-ticaret siteleri hem de pazaryerleri üzerinden satış yaptığı gözlenmekte olup, her bir satış kanalının değerlendirilmesi e-ticaretten para kazanmak için gerçekten önemlidir..

Özellikle Covid19 salgını sonrası artan bir trend gösteren e-ticaret , Türkiye'de birçok işletmenin internet üzerinden ürün satışı yapmasına neden olmuştur.